Alexander McCarell Patch, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Alexander McCarell Patch 23. 11. 1889 – 21. 11. 1945

Generál Alexandr Patch.jpg

Alexander Patch se narodil ve Fort Huachuca v Arizoně. Před vstupem Spojených států do 2. světové války velel v roce 1941 záložnímu pěchotnímu středisku v táboře Camp Croft v Severní Karolíně.

Na jaře roku 1942 byl poslán na pomoc francouzským jednotkám, které v jižním Tichomoří bránili Novou Kaledonii. Později bojoval jako velitel divize na ostrově Guadalcanal, kde 9. prosince 1942 převzal celkové velení. Na samém počátku roku 1943 dovedl jako velitel amerických oddílů své jednotky po těžkých bojích k prvnímu velkému pozemnímu vítězství na tichomořském bojišti. V únoru 1943 se Japonci z ostrova stáhli.

V březnu 1944 se Patch stal velitelem americké 7. armády, která se 15. srpna 1944 při invazi do jižní Francie ( operace Dragoon ) vylodila mezi Cannes a Toulon. Za stálých bojů postupovala jeho armáda údolím řeky Rhony, v zimě obsadila oblast Alsaska a 15. března 1945 i Sársko. Tou dobou byla německá skupina armád G na ústupu a 26. března překročily Patchovy jednotky řeku Rýn. Poté svým prudkým postupem do jižního Německa zabránil Němcům v organizování odporu v bavorských Alpách. Dne 5. května 1945 převzal formální kapitulaci Balckovy německé skupiny armád G. Generálporučík Patch zemřel nedlouho poté ve Fort San Houston v Texasu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt