Merritt Austin Edson, generálmajor – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálmajor Merritt Austin Edson 25. 4. 1897 – 14. 8. 1955

Merritt Edson.jpg

Merritt Edson se narodil v Chesteru ve Vermontu v roce 1897. Red Mike, jak byl přezdíván, velel 1. námořnímu údernému praporu, který se podílel na zvláštních operacích v Tichomoří. Edson vycvičil své muže ve speciální taktice a prezident Franklin D. Roosevelt krátce po útoku na Pearl Harbor ( 7. prosince 1941 ) dal rozkaz k založení 1. úderného praporu.

Edsonovi muži bojovali poprvé v srpnu 1942 na Tulagi na Šalamounových ostrovech a dobyli tento ostrov v rámci operace proti Guadalcanalu. Poté se přemístili přímo na Guadalcanal, kde bránili vyvýšeniny poblíž Hendersonova letiště a prokázali takovou statečnost a bojové kvality, že Edson získal za tuto akci nejvyšší americké vyznamenání za statečnost – Medaili cti ( Medal of Honor ).

Jeho úderný námořní oddíl bojoval později od srpna roku 1943 společně s pravidelnými jednotkami a podílel se na operacích proti Gilbertovým a Marshallovým ostrovům a proti souostroví Mariany. V roce 1944 byl jmenován náčelníkem štábu námořnictva v Tichomoří. Merritt Edson zemřel v roce 1955 ve Washingtonu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt