George Callet Marshall, generál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generál George Catlett Marshall 31. 12. 1880 – 16. 10. 1959

Georg Marshall.jpg

Marshall se narodil roku 1880 v Uniontownu v Pensylvánii. Přestože ve skutečnosti nikdy nevelel vojenským jednotkám v poli, stal se vůbec prvním americkým důstojníkem, který byl 16. prosince 1944 povýšen do nově vytvořené nejvyšší pětihvězdičkové hodnosti v Armádě spojených států – generála armády. Byl rovněž jediným americkým generálem, jemuž byla udělena Nobelova cena za mír ( 1953 ). V roce 1944 se uvažovalo o tom, že by se Marshall měl stát vrchním velitelem Spojenců během invaze do Francie.

George Catlett Marshall pocházel z rodiny, jejíž předkové se usadili ve Virginiii už v 17. století. Jeho vojenská dráha, procházela zejména funkcemi spojenými s výcvikem vojáků a štábními úkoly. Sloužil mimo jiné jako pobočník generála Johna J. Pershinga v 1. světové válce i v době, kdy byl Pershing náčelníkem generálního štábu Armády Spojených států. Charakteristickými vlastnostmi Marshalla jako důstojníka se stala přísná osobní disciplína, návyk soustavně studovat a rozhodná schopnost vést své podřízené k nejlepším výkonům. Vojáci, kteří pod jeho velením působili, oceňovali jeho klidnou sebedůvěru, neokázalost a schopnost vysvětlovat svá stanoviska jak vojákům, tak civilistům.

Generál Marshall převzal 1. září 1939 správu nad staromódní armádou, která měla 189 000 mužů ( méně než tehdejší Československo ), byla uboze vyzbrojená a naprostá většina jejích příslušníků, počínaje prostými vojáky a konče nižším důstojnickým sborem, neměla absolutně žádné bojové zkušenosti. Veřejnost Spojených států byla ovládána pacifistickými a izolacionistickými představami a USA fakticky nevedly žádnou větší válku od té občanské. Když Marshall v roce 1945 odcházel ze své funkce, disponovaly Spojené státy vycvičenou a moderně vyzbrojenou armádou o 8 300 000 mužích, největší jakou kdy měly. Co muselo být za těch šest let, kdy Marshall tento obrovský převrat organizoval a řídil, vyřešeno a překonáno, je dnes mimořádně těžké si představit.

Za nejvýznamnější Marshallův příspěvek ke spojenecké strategii se pokládá skutečnost, že navrhl a prosadil invazi přes Lamanšský průliv místo Churchillova oblíbeného plánu zaútočit ze Středomoří. Generál Marshall byl po celou dobu války jedním z hlavních vojenských poradců prezidenta Roosevelta a jako hlavní představitel náčelníků štábů amerických ozbrojených sil zastupoval USA na mezinárodních konferencích v Casablance, Washingtonu, Quebecu, Káhiře a Teheránu. Marshall byl v lednu 1947 jmenován prezidentem Trumanem státním sekretářem a v červnu téhož roku navrhl Program evropské obnovy známý jako Marshallův plán. Přestože komplex událostí související s jeho implantací patří vlastně již do období studené války, šlo o řešení ekonomických i sociálních problémů, které v Evropě způsobila 2. světová válka. Bez toho by obraz generála armády George Catletta Marshalla, vojevůdce, který dobyl Evropu, ale také jí pomohl postavit se znovu na nohy, nebyl úplný.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt