Henry Hap Arnold, armádní generál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Armádní generál Henry Hap Arnold 25. 6. 1886 – 15. 1. 1950

Henry Hap Arnold.JPG

Arnold se narodil v roce 1886 v Gladwyne v Pennsylvanii. Po celou dobu 2. světové války velel na všech frontách letectvu Spojených států. V roce 1936 byl jmenován zástupcem velitele armádních leteckých sborů a v roce 1938 se stal velitelem leteckého štábu. Přestože nebyly k dispozici finanční prostředky, přesvědčil v předtuše obrovské poptávky po letounech americký letecký průmysl, aby zvýšil výrobu strojů a připravil výrobní a výcviková zařízení a zajistil tak výrobní kapacity. V letech 1940 – 1944 vzrostla výroba letadel v USA z necelých 6 000 na 262 000 kusů. 2. světová válka byla svědkem nesmírného rozvoje amerického letectva a za každou změnou stál Arnold. Dohlížel na výcvikové programy pro piloty a koncem války v roce 1944 vzrostl počet příslušníků leteckých ozbrojených sil na 2 000 000 oproti 21 000 z roku 1935.

Arnold působil v americkém a spojeneckém výboru náčelníků štábů. Doporučoval silnou podporu Britům a nesouhlasil s americkou politikou izolacionismu. Byl přesvědčen, že v každém budoucím konfliktu bude letectvo rozhodujícím faktorem. Věřil rovněž, že válku lze vyhrát strategickým bombardováním specifických cílů, což bylo příčinou jeho sporů s britskými partnery, kteří dávali přednost plošnému bombardování. Tento problém vyřešila v lednu 1943 konference v Casablance, na níž bylo dohodnuto, že budou aplikovány obě metody.

Hap Arnold byl populární postavou a plně si zasloužil svou přezdívku Hap nebo Happy ( Šťastlivec ). Dokázal navázat efektivní spojenectví se samotářským náčelníkem štábu RAF maršálem Portalem, což zásadním způsobem přispělo k úspěchu Spojenců. V roce 1944 se stal řádným armádním generálem a poté, co se americké letectvo stalo samostatnou armádní složkou na úrovni pozemního vojska a námořnictva, stal se jeho pětihvězdičkovým generálem. Armádní generál Henry Arnold zemřel v Sonomě v Californii v roce 1950.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt