Allen Welsh Dulles – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Allen Welsh Dulles 7. 4. 1893 – 29. 1. 1969

Allen Dulles.jpg

Dulles se narodil ve Watertownu v New Yorku. Působil jako ředitel Úřadu pro strategické služby ( Office of Strategic Service, OSS ) ve Švýcarsku. Byl zkušeným diplomatem, který do Švýcarska přijel v listopadu 1942 přes vichistickou Francii a brzy vybudoval rozsáhlou síť odbojářů a informátorů.

Koncem 2. světové války se mu povedl bravurní kousek, když dojednal kapitulaci německých jednotek v Itálii. Za pomoci různých prostředníků se na Dullese obrátil s nabídkou kapitulace generál SS Wolff. Než však mohla být kapitulace podepsána, vyskytla se řada nesnází. Wolff musel zachránit svou rodinu z ochranné vazby a poslat ji do bezpečí. Poté protestoval proti uzavření separátní dohody Stalin a Dulles musel vyvinout značný tlak na prezidenta Roosevelta, aby získal jeho souhlas. Kapitulace byla nakonec podepsána 29. dubna 1945 v Casertě. V platnost pak vstoupila 2. května 1945. Allen W. Dulles zemřel v roce 1969 ve Washingtonu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt