Husband Kimmel, admirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Admirál Husband Kimmel 26. 2. 1882 – 14. 5. 1968

Husband Kimmel.jpg

Kimmel se narodil v roce 1882 v Hendersonu v Kentucky. Dne 1. února 1941 byl nečekaně jmenován vrchním velitelem amerického Tichomořského loďstva na základně Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Až do vypuknutí války energicky zvyšoval bojovou připravenost loďstva.

Poté však nedostával náležité informace o vážnosti situace a očekával, že Japonci nejprve zaútočí na Filipíny. Nebyla dořešena koordinace s armádním velitelem v Pearl Harboru generálem Shortem, který měl pod kontrolou armádní letectvo a měl k dispozici radar. Přes zřetelné náznaky válečného nebezpečí nepřikázal Kimmel provádět rozsáhlejší hlídkovou činnost a společně se Starkem a dalšími velícími důstojníky nevěřil v možnost japonského útoku.

Základna byla 7. prosince 1941 japonskými letouny zaskočena. Štěstím bylo, že Kimmel pověřil svá nejcennější plavidla, letadlové lodě, dopravit letouny na předsunuté základny a další na cvičení, takže se v době útoku v přístavu nenacházela ani jedna. V době, kdy z Washingtonu přišla zpráva, že se Japonsko chystá vyhlásit válku, trval útok na Pearl Harbor již několik hodin. Kimmel byl odpovědný za nepřipravenost základny a 17. prosince 1941 byl zbaven velení. Následné vyšetřování hodnotilo jeho činnost nepříznivě a Kimmel zažádal o odchod do penze. Na dalších válečných událostech se tak nepodílel. Admirál Husband Kimmel zemřel v roce 1968 v Grotonu v Connecticatu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt