Harold Stark, admirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Admirál Harold Stark 12. 11. 1880 – 20. 8. 1972

Harold Stark.jpg

Stark se narodil ve Wilkes – Barre v Pensylvánii. V roce 1939 byl jmenován náčelníkem námořních operací a postaral se o obrovský předválečný rozvoj amerického námořnictva. Tou dobou se rovněž podílel na tajných jednáních s Brity ohledně nadcházející války a organizoval námořní hlídky, které měly chránit americké loďstvo před německými ponorkami a hladinovými plavidly.

Koncem roku 1941, kdy japonsko – americká jednání dosáhla kritického bodu, vydal Stark námořnictvu rozkaz k válečné pohotovosti, takže bylo schopno ihned po útoku na Pearl Harbor přejít do akce. Nevaroval však dostatečně důrazně admirála Kimmela v Pearl Harboru a vysloužil si tak kritiku vládní vyšetřovací komise.

V březnu 1942 byl Stark jmenován velitelem amerických námořních sil v Evropě. Jednalo se o administrativní a diplomatickou funkci, takže se po zbytek války zúčastnil veškerých spojeneckých konferencí a plánovacích porad. Od samého začátku dával naprostou přednost boji proti nacistickému Německu. V době příprav na operaci Overlord udržoval dobré vztahy a spolupráci mezi Brity a Američany. Admirál Stark zemřel v roce 1972 ve Washingtonu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt