Rumunský Král Michal I. – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Rumunský král Michal I. 25. 10. 1921 - 5. 12. 2017

Rumunský král Michal I.

Princ Michal se narodil na zámku Sinaia v Rumunsku. Jeho otcem byl korunní princ Karel a matkou byla Helena Řecká a Dánská. Praprababičkou byla britská královna Viktorie. V roce 1925 bylo určeno, že Michal bude dosazen na královský trůn po svém dědovi Ferdinandu I. Důvodem byly zálety jeho otce Karla II., který ač ženatý měl milostný poměr s další ženou. Michal, tedy po smrti svého dědy Ferdinanda I. nastoupil v roce 1927 na trůn, jako Michal I., v té době mu však bylo pouze 6 let a tudíž za něj vládla regentská rada. Při příležitosti korunovace, byl mladičký král vyfotografován časopisem Time a stal se vůbec nejmladší osobou, jež se objevila na titulní straně tohoto prestižního časopisu.

Michal I., respektive regentská rada však nevládla v zemi dlouho, neboť se Karel II. vrátil z Francie, kam odjel na tři roky a v roce 1930 se prohlásil králem a zavedl následně královskou diktaturu.  Karel poté vládl v Rumunsku 10 let, ale v září 1940 byl donucen abdikovat ve prospěch svého syna. Důvodem proč byl Karel donucen abdikovat byla ztráta území, o něž Rumunsko přišlo na úkor Sovětského svazu. V té době však již držel vládu nad královstvím pevnou rukou Ion Antonescu a Michal měl tak jen minimální pravomocí. Antonescu se u moci udržel až do léta 1944, kdy se k rumunským hranicím přiblížily jednotky Rudé armády. Poté se Michal rozhodl pod tlakem okolností přiklonit ke Spojencům a tak provedl převrat, nechal Antonesca zatknout a poté vyhlásil nacistickému Německu válku.

Michal I. si však vlády nad svou zemí opět příliš neužil, neboť se v roce 1945 chopila v Rumunsku k moci rumunská komunistická strana a tak měl pouze opět formální úlohu a pravomoci. V roce 1947 byl po návratu z Velké Británie, kde byl na svatbě budoucí královny Alžběty II., donucen komunisty abdikovat. Po abdikaci musel na začátku roku 1948 opustit Rumunsko ( sebou odvezl i rumunskou korunu ). Ve stejném roce se v Aténách oženil s Annou Bourbonskou – Parmskou, se kterou zplodil pět dcer. Michal I. zemřel v prosinci 2017 ve švýcarském Aubonne.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt