Joannis Metaxas, generál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generál Joannis Metaxas 12. 4. 1871 – 29. 1. 1941

Joannis Metaxas.jpg

Joannis Metaxas se narodil v roce 1871 v Ithace. V letech 1936 – 1941 byl se souhlasem krále Jiřího II. řeckým diktátorem. Byl to zapřisáhlý monarchista. V roce 1917 odstoupil z funkce náčelníka generálního štábu pro své proněmecké postoje. Po pádu monarchie emigroval v roce 1924 do Francie. O dva roky později se vrátil zpět do Řecka, kde se pokusil napomoci restauraci monarchie v roce 1935.

Od dubna 1936 působil jako premiér a 4. srpna nastolil diktaturu. Zároveň převzal funkci ministra války a zahraničí. Koncem 30. let byl iniciátorem výstavby linie opevnění, jemuž se dostalo názvu Metaxasova linie. Toto opevnění se při německé agresi velmi osvědčilo. Po vpádu Mussoliniho jednotek do Řecka v říjnu 1940, Metaxas okamžitě zmobilizoval všechny své rezervy. V listopadu se Řekům podařilo Italy zahnat a obsadit polovinu Albánie. Krátce po tomto úspěchu Metaxas zemřel, takže se závěrečné německé invaze do Řecka nedožil. Joannis Metaxas byl pohřben v Aténách.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt