Stanislaw Mikolajczyk – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Stanislaw Mikolajczyk 18. 7. 1901 – 13. 12. 1966

Stanislaw Mikolajczyk.jpg

Mikolajczyk se narodil v roce 1901 v Dorstenu v Německu. Působil jako předseda Rolnické strany, ale v roce 1939 odjel z Polska do Francie a stal se členem polského Národního výboru v Paříži. V roce 1941 byl jmenován náměstkem ministerského předsedy a ministra vnitra v Sikorského londýnské vládě. Měl za úkol udržovat spojení s polským hnutím odporu. Po tragické smrti Wladyslawa Sikorského ( jeho letoun havaroval krátce po vzletu ) se Mikolajczyk stal dne 14. července 1943 premiérem, ale neměl zdaleka takovou autoritu jako jeho předchůdce.

Na necelý rok a půl stál v čele polské exilové vlády, v listopadu 1944 však odstoupil na protest proti nedostatečné spojenecké podpoře Varšavskému povstání a sporům kolem východních hranic Polska. Byl jediným významným polským politikem, který se do vlasti po skončení války ze Západu vrátil. Následně se stal členem Lublinského výboru. Již dva roky po válce, v roce 1947, po převzetí moci komunisty však znovu emigroval, tentokrát do Spojených států, kde také ve Washingtonu v roce 1966 zemřel.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt