Královna Vilemína – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Královna Vilemína 31. 8. 1880 – 28. 11. 1962

Královna Vilemína.jpg

Královna Vilemína se narodila v roce 1880 v Haagu. Když nacistické Německo zahájilo své tažení na Západ v květnu 1940, napadlo mimo jiné i Nizozemsko. Královna opustila Haag a chystala se přemístit do bezpečí, do nejjižnějšího cípu své země. Německé jednotky ji však předběhly a dorazily tam před ní, takže ta musela 13. května 1940 rychle opustit Nizozemí a přemístila se do Velké Británie, konkrétně do Londýna, kde se k ní záhy připojila nizozemská exilová vláda.

V Londýně byla nadšeně uvítána a dále dohlížela na státní záležitosti a všemožně se starala o Nizozemce v exilu. V den výročí invaze a při dalších zvláštních příležitostech promlouvala také na vlnách radia Oranje k Nizozemcům ve vlasti. Ke konci války, v březnu 1945 navštívila Nizozemsko jako host spojeneckých úřadů a 2. května 1945 se definitivně vrátila. Nizozemská královna Vilemína zemřela v listopadu 1962 v Apéldoornu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt