Hein Ter Poorten, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Hein Ter Poorten 21. 11. 1887 – 15. 1. 1968

Poorten.jpg

Narodil se v roce 1887 v Buitenzorgu. Od října 1941 působil Ter Poorten jako vrchní velitel nizozemských pozemních jednotek v Holandské východní Indii a organizoval její obranu před postupujícími japonskými vojsky. Ty však i přesto v lednu 1942 obsadily Sarawak, Celebes a Tarakan ( Borneo ). Ter Poorten měl k dispozici 125 000 dobře vycvičených mužů a podporu amerických jednotek, ale nedostávalo se mu toho nejdůležitějšího.

Chybělo dělostřelectvo, stíhací a dopravní letouny a i americké bombardéry pro něho měly jen malý význam, protože se jim nedostávalo stíhacího krytí a byly snadnou kořistí obratných japonských stíhaček. Toho všeho si byl Ter Poorten vědom a proto po japonské invazi a následném postupu císařských divizí nechal vyhodit do vzduchu všechny ropné vrty v celé oblasti ( což byl jeden z hlavních cílů Japonců ) a v dubnu 1942 se se zbytkem svých mužů u Bandungu vzdal. Generálporučík Hein Ter Poorten zemřel v Haagu v roce 1968.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt