Dr. Helmut Knochen, SS-Standartenführer – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

SS – Standartenführer dr. Helmut Knochen 14. 3. 1910 – 4. 4. 2003

Helmut Knochen.jpg

Knochen se narodil v roce 1910, v letech 1940 – 1944 zastával funkci velitele bezpečnostní policie v Paříži. Do funkce jej uvedl Reinhard Heydrich, který chtěl sám určovat, jak bude policie pracovat a nehodlal v žádné části Evropy strpět existenci jiné tajné policie, než té své. Heydrichova nová kampaň začala incidentem, při němž byly zničeny dvě synagogy v Paříži. Knochen oznámil Stülpnagelovi, vojenskému guvernérovi Francie, že francouzská policie z atentátu podezírá jistého Delonche, někdejšího vůdce ultrapravicové organizace La Cagoule. Knochen se při této příležitosti nezmínil o tom, že ve skutečnosti byl v souvislosti s atentátem zatčen člen jeho vlastního štábu , SS – Obersturmführer Sommer, Stülpnagel však náhodou zjistil, že Sommer při výslechu přiznal, že na Knochenův příkaz obstaral výbušniny. Není jasné, zda byl Sommer zatčen proto, aby se utajila Knochenova účast na atentátech, nebo zda byl původně zadržen pro jiný delikt a při výslechu vyšlo náhodou najevo, že obstarával výbušniny.

Stülpnagel byl pobouřen. Stěžoval si Wilhelmu Keitelovi, že gestapo svými akcemi přispívá ke zhoršování vztahů s francouzským obyvatelstvem. Dne 22. října Keitel napsal Heydrichovi, aby Knochena z Francie odvolal. Knochen však ve Francii zůstal. 5. února Stülpnagel odvolal svoji stížnost proti Knochenovi, který vyjádřil vůli s vojenským guvernérem spolupracovat. Knochen byl odpovědný za popravy zajatých spojeneckých leteckých posádek. Po válce byl britským soudem ve Wuppertalu v červnu 1946 odsouzen na doživotí. Vzápětí jej odsoudili k trestu smrti, nakonec byl ale rozsudek změněn na 20 let nucených prací. V roce 1962 jej Francouzi propustili na svobodu. Knochen žil v Německu, pracoval jako pojišťovací agent. Zemřel v roce 2003 v Offenbachu a. M.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.