Joseph Sepp Dietrich, SS–Oberstgruppenführer und Generaloberst der Waffen–SS – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

SS – Oberstgruppenführer und Generaloberst der Waffen – SS Joseph Sepp Dietrich 28. 5. 1892 – 21. 4. 1966

Joseph Sepp Dietrich se narodil roku 1892 v horním Bavorsku a v letech před 1. světovou válkou vykonával řadu zaměstnání. Pracoval mj. jako lesní dělník, číšník, policista, mistr v továrně na cigarety, celník a obsluha benzinové pumpy. Za 1. světové války dosáhl vyšší poddůstojnické hodnosti v rámci jedné z mála německých tankových jednotek. Dietricha záhy přilákala nacistická doktrína a do strany vstoupil v roce 1928, když pracoval pro nacistického vydavatele Ehera v Mnichově. V roce 1930 byl Dietrich pověřen organizováním jednotek SS v jižním Bavorsku, což bylo jistým příznakem jeho vzrůstající důležitosti ve stranické hierarchii.

Během roku 1931 se stal vůdcem nejdůležitější organizace SS v severním Německu, Oberabcchnitt Nord, s velitelstvím v Hamburku. Dietrichovy úzké kontakty s nejvyššími pohlaváry nacistické strany byly později posíleny jeho povýšením na velitele Hitlerovy osobní stráže. Dne 17. března 1933 založil ostrahu velitelství SS v Berlíně, která byla posléze v září přejmenována na Leibstandarte SS Adolf Hitler. Jako oddaný příslušník SS byl Dietrich pověřen, aby hrál 30. června 1934 hlavní roli v čistce v řadách SA čili v Noci dlouhých nožů. V 50. letech byl za to spolkovým soudem SRN odsouzen a uvězněn.

Se vzrůstajícím vojenským významem organizace SS, se Dietrich ocitl v roli polního velitele, nejdříve 1. tankové divize SS, potom 1. tankového sboru SS a nakonec 6. tankové armády SS. Tento svaz hrál ústřední roli v bitvě v Ardenách a v bojích o Balaton. Po válce byl tento nejvyšší z velitelů SS, odsouzen k 25 letům žaláře, protože byl odpovědný za zmasakrování neozbrojených amerických zajatců během bitvy v Ardenách u Malméd. Nejlepší, co lze o něm říci je, jak prohlásil polní maršál Gerd von Rundstedt, že byl příjemný, ale hloupý.  Joseph Sepp Dietrich zemřel v roce 1966.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt