Michael Witmann, SS-Hauptsturmführer – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

SS – Hauptsturmführer Michael Witmann 22. 4. 1914 – 8. 8. 1944

Michael Wittmann.jpg

Michael Witmann byl jedním z nejúspěšnějších tankových velitelů 2. světové války. Narodil se ve Vogenthalu v Horním Palatinátu v roce 1914. Vstoupil do pluku ( později divize ) Leibstandarte SS Adolf Hitler a u této jednotky zůstal až do své smrti. Zúčastnil se bojů jak v Polsku, tak Francii, Řecku, v Sovětském svazu a nakonec v létě 1944 znovu ve Francii. Počátkem roku 1943 převzal Witmann na východní frontě svůj první těžký tank PzKpfw VI Tiger. Tajemství jeho úspěchu byla trpělivost a pevné nervy. Dokázal si počkat na to, až se vyhlédnutá oběť co nejvíce přiblíží. Po skončení neúspěšné německé ofenzívy u Kurska v červenci 1943 měl na svém kontě 38 zničených nepřátelských tanků a 45 dělostřeleckých zbraní. Jako velitel čety na východní frontě byl vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže. Na východní frontě Witmann zaznamenal většinu svých úspěchů.

Dva týdny po svém vyznamenání Rytířským křížem k němu převzal Dubové ratolesti a stal se tak 380. laureátem tohoto vyznamenání. V den spojeneckého vylodění v Normandii ( 6. června 1944 ) 1. tankový sbor SS, k němuž patřila i Witmannova 1. tanková divize SS Leibstandarte SS Adolf Hitler, rychle vyrazil vstříc invazním silám. Během mohutných protiútoků proti Spojencům v oblasti Caen a Villers – Bocage Witmann se svou posádku dosáhl takřka neuvěřitelných výsledků. Witmann využil bezstarostnosti, s jakou se přesunovala jedna britská jednotka, na pomoc si přizval další Tigery a během jediné akce, při níž nejprve zlikvidoval poslední a první vozidlo kolony, aby zabránil ostatním v pohybu, zdecimoval veškeré její tanky a řadu dalších transportérů a vozidel.

Za své bojové výkony obdržel jako 71. voják k Rytířskému kříži i Meče. V té době jeho bilance činila 138 zničených tanků a 132 dalších vozidel. Michael Witmann zahynul i se svou posádkou 8. srpna 1944 poté, co jeho tank zasáhla střela vypálená spojeneckým středním tankem M4 Sherman Firefly se 17liberním kanonem, poblíž Gaumesnilu na jih od Caen.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt