Paul wilhelm-Richard Kube, SS-Gruppenführer – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

SS – Gruppenführer Paul Wilhelm – Richard Kube 10. 11. 1887 – 22. 9. 1943

SS - Gruppenführer Wilhelm Kube.jpg

Wilhem Kube se narodil v Glogau, v rodině pruského poručíka v roce 1887. Roku 1928 vstoupil do NSDAP, patřil ke členům DNVP ( německá nacionální lidová strana ), zařazeným v NSDAP. Výrazem uznání za jeho práci bylo jmenování župním vedoucím župy Ostmark v roce 1928, v roce 1933 se stal také župním vedoucím župy Kurmark. Kube byl neobyčejně nepříjemný člověk. Z funkce župního vedoucího Kurmarku byl oficiálně odvolán proto, že majora Waltera Bucha obvinil z toho, že měl židovské předky. Skutečným důvodem jeho odvolání však byla nepochybně korupce. Vzhledem k tomu, koho údajně pomluvil, je pozoruhodné, že mohl nadále používat titul župního vedoucího nemluvě o tom, že zůstal na svobodě.

16. července 1941 nabídl Adolf Hitler Kubemu místo komisaře v Moskvě ( Hitler očekával další bleskové vítězství ), Göring a Rosenberg se však proti vůdcovu návrhu ostře ohradili. Kube nakonec obdržel post generálního komisaře v Bělorusku. Vůči obyvatelům spravovaného území nebyl nepřátelský, dokonce protestoval proti zločinům páchaným na Židech, nicméně se nedokázal postavit masovým vraždám. Kubemu se připisuje odpovědnost za smrt 50 000 Židů v roce 1942.

Skutečně charakteristickým rysem Kubeho správy byla rozsáhlá korupce. Kube se zasazoval o to, aby se Bělorusům dostalo lepšího zacházení a měli určitou formu autonomie, není však pochyb o tom, že při těchto snahách myslel především na vlastní prospěch. Kubeho život skončil podivně. Jeho tělo roztrhala 22. září 1943 nálož, kterou pod jeho postel nastražila partyzánka, vydávající se za služku.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt