Alfred Jodl, generálplukovník – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálplukovník Alfred Jodl 10. 5. 1890 – 16. 10. 1946

Alfred Jodl se narodil 10. května 1890. Za 1. světové války sloužil jako dělostřelecký důstojník. Po podpisu Versailleské smlouvy v roce 1919 se Jodl rozhodl zůstat u Reichswehru ( armády Německé republiky ) a pomalu, ale jistě postupoval po služebním žebříčku v různých štábních funkcích.

V červnu 1935 byl Jodl, tehdy plukovník, jmenován náčelníkem odboru teritoriální obrany Říšského výboru obrany a v říjnu 1939, kdy byl již generálporučíkem, náčelníkem operačního štábu Nejvyššího velitelství ozbrojených sil. Tuto funkci zastával po celou 2. světovou válku. Během roku 1940 Jodl povýšil na generála a roku 1944 na generálplukovníka. Jeho posledním válečným činem byl podpis kapitulace německé armády před Spojenci v Remeši 7. května 1945.

Podobně jako Keitel, i Jodl byl mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku obviněn z válečných zločinů, odsouzen k smrti a 16. října 1946 oběšen. Jodl byl velmi schopný štábní důstojník, který se dostal do vleku Hitlerovy osobnosti a byl využíván, aby transformoval některé z vůdcových vojenských vizí do podoby použitelných operačních plánů. Jeho deníky jsou velmi cenné při posuzování Hitlerových velitelských rozhodnutí před válkou i během ní.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt