Friedrich Olbricht, generál pěchoty – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generál pěchoty Friedrich Olbricht 4. 10. 1888 – 21. 7. 1944

Friedrich Olbricht.jpg

Friedrich Olbricht se narodil roku 1888 ve Leisningu v Německu. Na začátku 2. světové války velel od 1. září 1939 24. pěší divizi, s níž se zúčastnil tažení do Polska. Divizi velel do února 1940, kdy byl jmenován náčelníkem Všeobecného armádního úřadu sídlícího na Bendler Strasse. Byl také zástupcem generála Friedricha Fromma.

Olbricht byl především organizátor, který vypracoval podrobné plány operace Valkýra, která měla pod pláštíkem akce proti povstání a nepokojům v Říši a na okupovaných územích v případě mimořádné události narušit komunikační systém Třetí říše.

Dne 20. července 1944, kdy v Rastenburgu ve Východním Prusku explodovala nálož, jež nastražil hrabě von Stauffenberg, byli Olbricht spolu s generálem Hoeppnerem připraveni převzít ministerstvo války a zahájit operaci Valkýra, avšak zpráva o výbuchu bomby nepřicházela. Olbricht váhal a operaci zahájil až v 16:00. Poté byl na Oblbrichtův příkaz zadržen Friedrich Fromm, velitel Záložní armády, který nebyl získán na stranu spiklenců, ale když přišla zpráva, že je Adolf Hitler naživu, ztratil Olbricht odvahu a celý plán se zhroutil. Fromm opět převzal kontrolu a nechal spiklence zatknout. Na jeho rozkaz pak byli Olbricht, Merz von Quirnheim, hrabě von Stauffenberg a jeho pobočník von Haeften téhož dne na dvoře ministerstva války zastřeleni.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt