Lord William Maxwell Aitken Beaverbrook – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Lord William Maxwell Aitken Beaverbrook 25. 5. 1879 – 9. 6. 1964

Lord-Beaverbrook.jpg

Beaverbrook se narodil roku 1879 v Maple ve státě Ontario v Kanadě. Tento Kanaďan se vypracoval na multimilionáře a zakladatele obrovského novinového impéria. Hrál důležitou roli již v britské koaliční politice za 1. světové války, kdy řídil vládní zpravodajskou službu a stal se blízkým přítelem a politickým spojencem Winstona Churchilla. Když se Churchill stal v roce 1940 ministerským předsedou, byl Beaverbrook jmenován ministrem pro leteckou výrobu a měl za úkol zvýšit výrobu zoufale potřebných stíhacích letounů.

Nemilosrdným zjednodušením výrobního postupu se mu podařilo v období bitvy o Británii udržet náskok výroby před ztrátami. Pozdější šetření však naznačilo, že zlom v zavedených postupech vedl v konečné fázi koncem roku 1940 k nedostatku letounů. V té době však již bylo po krizi.

Poté pracoval Beaverbrook jako ministr zásobování ( v letech 1941 – 1942 ) a lord správce pečeti ( v letech 1943 – 1945 ) a ve Spojených státech působil v roce 1942 jako organizátor plánu Lend – Lease ( smlouva o poskytnutí válečného materiálu s služeb Spojencům ). Beaverbrook měl neodolatelné nutkání vyvolávat spory. Winston Churchill si ho cenil spíše pro tvůrčí nekonvenčnost než pro administrativní schopnosti. Lord Beaverbrook zemřel v Surrey v Anglii v roce 1964.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt