Námořní kapitán Minoru Genda – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Námořní kapitán Minoru Genda 16. 8. 1904 – 15. 8. 1989

Minoru Genda.jpg

Minoru Genda se narodil v roce 1904 v Kaku, prefektura Hirošima. Byl pokládán za jednoho z nejlepších japonských velitelů operací stíhacích letounů. Poprvé velel jednotce stíhacích pilotů ve válce proti Číně. Byl mimořádně schopný a se svou jednotkou dosáhl vynikajících úspěchů. V roce 1937 byl jmenován operačním důstojníkem šanghajské oblasti a vypracoval zde metodu útoku silnými uskupeními stíhacích pilotů na velké vzdálenosti. Stíhači vybavení přídavnými nádržemi překvapivě zasahovali čínské cíle hluboko v zázemí. Později sloužil Genda v Londýně jako zástupce japonského námořního a leteckého přidělence.

V této funkci mimo jiné vypracoval pro admirála Jamamota rozbor britského útoku proti italské námořní základně v Tarentu, který poprvé ukázal možnosti palubního letectva. Pro své schopnosti byl vybrán admirálem Takedžiro Ónišim, aby s ním spolupracoval při vypracování plánu útoku na Pearl Harbor. V přípravě na útok Genda osobně řídil výcvik japonských námořních pilotů. Po úspěšném útoku sloužil ve štábu 1. úderného svazu letadlových lodí admirála Naguma jako koordinátor leteckých operací. V této funkci se mimo jiné zúčastnil pro Japonce osudné bitvy u atolu Midway. Vypracoval taktiku společného útoku střemhlavých, torpédonosných a výškových letadel, jež byla známá jako gendaismus. Po skončení 2. světové války dosáhl hodnosti generála a stal se velitelem japonského letectva. Minoru Genda zemřel v srpnu 1989 v Matsuyamě.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt