Micuo Fičuda, námořní kapitán – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Námořní kapitán Micuo Fučida 3. 12. 1902 – 30. 5. 1976

Micuo Fučida.jpg

Fučida se narodil v roce 1902 v Nagoe, prefektura Nara. Již před začátkem války v Pacifiku byl pokládán za zkušeného veterána, který se zúčastnil války s Čínou. Byl vybrán, aby vedl japonský letecký útok na základnu americké tichomořské flotily v Pearl Harboru. Koordinoval veškeré bezprostřední přípravy na útok a osobně vedl první vlnu 183 letounů. Dne 21. ledna 1942 vedl letecké útoky na Rabaul. O měsíc později ( 19. února 1942 ) vedl útok 188 letounů, které napadly severoaustralský přístav Darwin. Tento útok způsobil vážné škody na přístavním zařízení a zde ukotvených lodích.

Později 5. dubna 1942, opět velel velké formaci japonských letounů ( 180 strojů ), která napadla přístav Colombo na Cejlonu. Fučida měl vést také letecký útok na atol Midway, ale zabránil mu v tom zánět slepého střeva. Shodou okolností koncem 2. světové války den před svržením atomové pumy na Hirošimu ( útok byl proveden 6. srpna 1945 ) Fučida odletěl z hirošimského letiště. Vrátil se bezprostředně po útoku a byl svědkem hřibovitého mraku nad městem i strašlivé spoušti, kterou výbuch atomové pumy způsobil. Námořní kapitán Micuo Fučida zemřel v roce 1976 v Kašiwaře.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt