Generálporučík Kuniaki Koiso – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Kuniaki Koiso 22. 3. 1880 – 3. 11. 1950

Kuniaki Koiso.jpg

Koiso se narodil v roce 1880 v Utsunomiyi. Tento generál působil téměř po celou dobu války jako důstojník v záloze, neměl žádné zkušenosti z bojů, nýbrž se zpravodajskou činností. Po rezignaci ministerského předsedy Tódžóa byl v červenci 1944 jmenován ministerským předsedou. O moc se měl dělit s admirálem Jónaiem ( ministrem námořnictva a náměstkem premiéra ), který byl ve spojení s knížetem Konoem, Kidóem a císařem Hirohitem, tedy se skupinou usilující o mír. Koisovo jmenování bylo prozatímním řešením, protože nemělo podporu ani mírové skupiny ani militaristů a tedy ani žádný vliv na vedení války nebo na přípravu mírových jednání.

Domníval se, že Japonsku válku nemůže vyhrát, ale obával se, že mu Spojené státy neposkytnou přijatelné podmínky. Za jeho předsednictví utrpělo Japonsko těžké porážky v boji o Filipíny. V rozhlasovém projevu ze dne 8. listopadu 1944 veřejně prohlásil, že jeho vláda dovede Japonsko k vítězství u Leyte. Prosincové rozhodnutí o stažení z ostrova Leyte, po němž následovalo vylodění na Luzonu v lednu 1945 a porážka na Iwojimě v únoru 1945 téměř způsobily pád jeho vlády.

Vojenští činitelé Koisa ignorovali, takže se na vedení války nepodílel. Po vylodění amerických jednotek na Okinawě v dubnu 1945 Koiso požadoval, aby byla japonská armáda reorganizována a aby on sám jako premiér mohl do rozhodování zasahovat. Když to admirálové a generálové odmítli, rezignoval Koiso na svůj úřad a nahradil ho Suzuki. Generálporučík Kuniaki Koiso zemřel v Tokiu v roce 1950.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt