Generál Masaharu Homma 27. 11. 1887 – 3. 4. 1946
Masaharu Homma se narodil v roce 1887 v Sadu, prefektura Nigata. V prosinci 1941 velel 14. armádě, která provedla invazi na Filipíny. Byl to důstojník zpravodajské služby a operaci, která měla dobýt Luzon, řídil i přes nedostatek bojových zkušeností. První menší výsadky se vylodily ve dnech 8. – 11. prosince 1941. Jádro hlavních sil se vylodilo 22. prosince. Homma brzy zjistil, že se filipínské jednotky před hrozbou ostřílených japonských veteránů z Číny, stáhly. Homma dostal rozkaz zaútočit nejprve na Manilu a váhal, zda má zabránit americkým a filipínským vojákům v ústupu na poloostrov Bataan nebo pochodovat přímo na Manilu.
Rozhodl se dobýt hlavní město, během něhož ale vyplýtval drahocenný čas. Dne 24. prosince dal generál MacArthur pod tlakem Hommyho 14. armády rozkaz k vyklizení Manily a 2. ledna 1942 Japonci Manilu obsadili. S hlavní částí sil ustoupil MacArthur na poloostrov Bataan, kde byly lepší podmínky k obraně. Homma podcenil sílu nepřátelských jednotek na Bataanu a ponechal na místě pouze devět praporů pěchoty, které měly obsazení Luzonu dokončit. Svou nejlepší, 48. pěší divizi stáhl, aby se mohla zúčastnit invaze do Nizozemské východní Indie. Jeho jednotky poprvé zaútočily na Bataan u Mount Rodu 9. ledna 1942 a po měsíci těžkých bojů byl útok pro značné ztráty zastaven. V únoru 1942 přiletěla z Tokia kontrolní mise důstojníků štábu a s ní přijel i nový náčelník štábu generálmajor Wači, který prakticky převzal řízení operací. Homma však zůstal i nadále formálním velitelem.
Po přisunutí dalších japonských posil ze Singapuru, zahájili Japonci v březnu 1942 rozhodující útok. Dne 9. dubna se 36 853 amerických a filipínských vojáků na Bataanu vzdalo a odpochodovalo do zajetí. Japonci shromáždili celkem 70 000 zajatců z dosavadních bojů, avšak japonská armáda nebyla připravena na kapitulaci v takovém měřítku a rozhodla se pro nejjednodušší krok. Zajatci museli pochodovat 100 kilometrů k železnici, nakonec byli na lodích převezeni do zajateckých táborů. Po cestě zacházeli Japonci se zajatci velmi krutě. Pět dní jim nedali najíst a napít, stříleli opozdilce a působili vězňům další útrapy. Byl to neblaze proslulý Bataanský pochod smrti, při němž zahynulo asi 16 000 amerických a filipínských vojáků a za nějž nesl Homma zodpovědnost. Poslední baštou Američanů se stala pevnost Corregidor. Ta vzdorovala až do 6. května 1942, kdy její velitel generál Wainwright, kapituloval. Ke kapitulaci byl donucen Hommou, který mu dal 5. května 12hodinové ultimátum a pohrozil v případě odmítnutí odvetou vůči zajatcům. Koncem války v září 1945 byl Homma v Tokiu zatčen. Byl odsouzen k smrti a v dubnu 1946 v Manile zastřelen.