Pierre Brossolette – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Pierre Brossolette 25. 6. 1903 – 22. 3. 1944

Pierre Brossolette.jpg

Pierre Brossolette se narodil v roce 1903 v Paříži. Patřil k vůdcům francouzského hnutí odporu a byl v úzkém spojení s gaullisty. Pracoval jako novinář a zastánce občanské svobody a socialistických názorů, který dubnu 1942 utekl do Velké Británie. Zde následně prošel výcvikem u Výboru pro zvláštní operace ( Special Operations Executive, SOE ) a společně s Jeanem Moulinem a Yeo – Thomasem podnikl v březnu 1943 misi do Paříže za účelem zřízení Národního výboru odboje ( Conseil National de la Résistance ).

Tato mise měla dát všem protinacistickým skupinám centrální řízení. Během plnění úkolů ve vlasti byl Brossolette ve stálém nebezpečí a mnohokrát unikl zatčení. V únoru 1944 se pokusil vrátit lodí do Velké Británie. Měl však smůlu a ztroskotal. Následně ho Němci zatkli. Neměl u sebe žádné dokumenty a gestapu nějakou dobu trvalo, než ho identifikovalo a převezlo na Avenue Foch. Tam se Brossolette pokusil utéct záchodovým oknem, ale nešťastnou náhodou se zabil při pádu. Možná ale jen chtěl mít jistotu, že při mučení nic neprozradí a tak spáchal sebevraždu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt