Charles N'Tchoréré, kapitán – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Kapitán Charles N'Tchoréré 15. 11. 1896 - 7. 6. 1940

Charles N'Tchoréré je možná nejznámějším příslušníkem tzv. Senegalských střelců. Narodil se v roce 1896 v Libreville. Během obou světových válek si vysloužil pověst francouzského hrdiny.

V roce 1916 se dobrovolně přihlásil do armády. Již poměrně brzy byl za dobré výkony a velitelské schopnosti povýšen na seržanta. Jatka Velké války přežil, v meziválečném období sloužil krátce v Maroku, aby poté jako jeden z mála černošských vojáků absolvoval důstojnickou školu. Na začátku 30. let byl, již v hodnosti poručíka, vyslán do Sýrie, kde byl těžce raněn během místních kmenových bojích. V roce 1933 byl povýšen na kapitána, přičemž si krátce vyzkoušel i štábní práci.

Po vypuknutí 2. světové války sám požádal o převelení na frontu, přičemž byl přiřazen k 53. pěšímu smíšenému senegalskému koloniálnímu pluku, jenž v květnu 1940 držel pozice poblíž Amiensu. Zde odhodlaní černošští vojáci kladli zuřivý odpor příslušníkům Rommelovy 7. tankové divize, které způsobili velké ztráty. Poté, co se Němcům podařilo Senegalce obklíčit a donutit ke kapitulaci, postříleli 108 příslušníků 53. pěšího pluku, mezi nimi i kapitána Charlese N'Tchorérého, jenž byl posmrtně vyznamenán francouzským Válečným křížem 1939 - 1945. V roce 1957 po něm byla dokonce pojmenována jedna z důstojnických škol.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt