Pierre Boisson, generál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generál Pierre Boisson 19. 6. 1894 – 20. 7. 1948

Boisson.jpg

Pierre Boisson se narodil v roce 1894 v Saint – Launeuc. V roce 1940, v době spojenecké operace Menace ( britsko – francouzský pokus o vylodění v Dakaru ) byl generálním guvernérem Rovníkové Afriky. Po pádu Francie se Boisson rozhodl pokračovat v boji proti Německu ve francouzských koloniích, ale když maršál Pétain vydal prohlášení, že se podepsané příměří vztahuje i na kolonie, Boisson se podvolil. Jeho taktika spočívala v tom, že se snažil potlačit gaullisty a prospojenecké Francouze v západní Africe.

Winston Churchill došel k závěru, že by Spojenci měli ovládat důležitý přístav Dakar a vyslal úderné jednotky, aby ho dobyly. Přestože expedici doprovázely jednotky Svobodných Francouzů, nedovolil jí Boisson přistát a to i přes radiovou výzvu generála de Gaulla, který mu to později nikdy neodpustil. Když v roce 1942 dorazily spojenecké jednotky k pobřeží severní Afriky, nekladl jim Boisson se svými oddíly, který tou dobou byl guvernérem provincie, po výzvě admirála Darlana odpor.

Následně se Pierre Boisson stal členem Imperiální rady, jež měla být Darlanovi nápomocna. Po Darlanově zavraždění  ( prosinec 1942 ) byl do rady zvolen jako stoupenec generála Girauda. Když se však de Gaulle stal hlavou Prozatímního francouzského národního výboru, Boisson na postavení guvernéra v červnu 1943 rezignoval. V prosinci 1943 byl Boisson uvězněn, souzen jako kolaborant a až do konce 2. světové války vězněn. Generál Pierre Boisson zemřel  roce 1948 v Chatou.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt