Georges Cartoux, generál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generál Georges Catroux 29. 1. 1877 – 21. 12. 1969

Georges Catroux.jpg

Georges Catroux se narodil v roce 1877 v Limoges. Byl de Gaullovou pravou rukou a v letech 1941 – 1943 působil jako delegovaný generál Svobodných Francouzů v Sýrii a Libanonu. V říjnu 1940 přijel na Střední východ, aby tam rozvinul propagační kampaň ve prospěch Svobodných Francouzů. Francouzi v Sýrii však byli příznivě nakloněni vichistickému režimu a propaganda jejich názor nezměnila, takže při britské invazi v červnu 1941 proti Svobodným Francouzům bojovali.

Catroux se pokusil situaci zachránit, když prohlásil, že přichází ukončit tento panovačný režim. Svobodní Francouzi převzali po těžkých bojích správu v Sýrii a Libanonu, ale obě země získaly nezávislost až po skončení války. V letech 1943 – 1945 působil Catroux jako komisař pro muslimské záležitosti při Francouzském výboru národního osvobození a jako guvernér Alžírska. Po válce se stal francouzským velvyslancem v Sovětském svazu. Generál Georges Catroux zemřel v roce 1969 v Paříži.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt