Jean De Lattre De Tassigny, armádní generál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Armádní generál Jean De Lattre De Tassigny 2. 2. 1889 – 11. 1. 1952

de Tassigny.jpg

De Tassigny se narodil v roce 1889 v Mouilleron – en – Pareds. Zúčastnil se bojů 1. světové války, kde ho již v roce 1914 těžce zranil v jízdním souboji šavlí německý hulán. V roce 1939 působil v hodnosti generála jako náčelník štábu 5. francouzské armády a poté vedl francouzskou 14. divizi u Aisne. Po kapitulaci Francie zůstal v roce 1940 věrný armádě a vichistické vládě, která ho vyslala do Tunisu. Byl však brzy odvolán z důvodu sympatií ke Spojencům a odsouzen k 10 letům vězení za to, že v roce 1942 protestoval proti německé okupaci neobsazené části Francie.

V roce 1943 se mu podařilo uprchnout z věznice v Riomi do Velké Británie, kde se spojil s generálem de Gaullem. Následně se stal velitelem 1. francouzské armády v severní Africe. V roce 1944 velel této armádě i při osvobozování Francie. Za francouzskou stranu podepsal německou kapitulaci. Po válce velel francouzským oddílům v Indočíně a dokázal zvítězit na Vietminem. Za pozdější porážku ve Vietnamu vinu nenesl. Posmrtně byl jmenován maršálem Francie. Jean De Lattre De Tassigny zemřel v roce 1952 v Neuilly – sur – Seine.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt