Generálporučík Hjalmar Siilasvuo – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Hjalmar Siilasvuo 18. 3. 1892 - 11.1. 1947

 

 

Hjalmar Siilasvuo se narodil v roce 1892 v Helsinkách. Ve Finsku je znám pod přezdívkou "vojevůdce Sivu". Vedle maršála Mannerheima patřil k nejuznávanějším finským armádním velitelům. Siilasvuo vystudoval práva, následně pracoval pro ministerstvo školství. Během 1. světové války bojoval na straně Německého císařství. V meziválečném období postupoval výše armádní hierarchií.

Zimní válka v roce 1939 jej zastihla v hodnosti plukovníka. V čele oslabené pěší divize se mu poblíž Suomussalmi podařil husarský kousek, když excelentní strategií náhlých přepadů nepřátelských pozic zcela rozložil 44. a 163. divizi Rudé armády. Finové ukořistili 83 tanků, 52 polních a 78 protitankových děl a vyslali Kremlu signál, že žádného snadného vítězství se v zemi tisíce jezer nedočká. I v dalších čtyřech letech se před Siilasvuovým uměním musel sklonit nejeden sovětský generál. Vedl své jednotky do vítězné zteče o Tali - Ihantalu na Karelské šíji. Po vystoupení Finska z války na straně mocností Osy, došlo jeho zásluhou k překvapivému vylodění u Tornia a rychlému vytlačení Němců z Laponska. S podlomeným zdravím z bojů v krajině věčného ledu zemřel v Oulu necelé dva roky po válce v lednu 1947.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt