Josef Valčík, rotmistr – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Rotmistr Josef Valčík 2. 11. 1914 – 18. 6. 1942

Josef Valčík se narodil roku 1914 ve Smolině u Valašských Klobouk. Vyučil se koželuhem a pracoval v Baťových závodech ve Zlíně. V letech 1936 – 1938 absolvoval vojenskou prezenční službu u 22. pěšího pluku  v Jičíně. V srpnu 1939 uprchl přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko, Sýrii a Egypt do Francie, kde byl v březnu 1940 zařazen k 2. československému pěšímu pluku, s nímž prožil celé francouzské tažení. Po příjezdu do Velké Británie zde konal službu jako výkonný rotmistr 1. roty 2. praporu 1. československé smíšené brigády.

Přihlásil se k nasazení v týlu nepřítele a po absolvování výcviku byl ustanoven zástupcem velitele výsadku SILVER A. Spolu se dvěma druhy byl vysazen v noci na 29. prosinec 1941 poblíž Nehvizd. Na území protektorátu Čechy a Morava se podílel na vybudování rozvětvené zpravodajské organizace. Výsadek SILVER A patřil mezi nejúspěšnější československé operace v průběhu 2. světové války. Po svém prozrazení uprchl do Prahy, kde se podílel na atentátu na zastupujícího říšského protektora SS – Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha. Po prozrazení úkrytu  nakonec rotmistr Josef Valčík, padl v kryptě kostele sv.  Cyrila a Metoděje spolu se svými spolubojovníky.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt