Jan Kubiš, rotmistr – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Rotmistr Jan Kubiš 24. 6. 1913 – 18. 6. 1942

Jan Kubiš.jpg

Jan Kubiš se narodil v roce 1913 v Dolních Vilémovicích u Třebíče. Vyučil se topičem, ale po skončení vojenské prezenční služby u jihlavského 31. pěšího pluku zůstal v československé armádě jako délesloužící poddůstojník. Službu konal u strážního praporu XIII na severní Moravě. V červnu 1939 opustil přes Polsko Protektorát Čechy a Morava a dostal se do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie. Po vypuknutí 2. světové války byl prezentován u 1. čs. náhradního praporu v městečku Agde. Za hrdinství v ústupových bojích ve Francii byl dekorován francouzským válečným křížem.

Ve Velké Británii sloužil u 1. praporu 1. čs. smíšené brigády jako zástupce velitele 1. čety 3. roty. Přihlásil se k plnění zvláštních úkolů v nepřátelském týlu. Po absolvování všech nezbytných kurzů se stal členem výsadku ANTHROPOID v němž nahradil zraněného rotného Karla Svobodu, s úkolem uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora SS – Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha. Byl vysazen v noci na  29. prosince 1941 spolu s rotmistrem Gabčíkem a rotmistrem Josefem Valčíkem poblíž Nehvizd u Prahy. Byl to právě Kubiš, kdo po selhání Gabčíkova samopalu Sten, vrhl na Heydrichův Mercedes nálož, která po svém výbuchu přivodila protektorovo smrtelné zranění. Rotmistr Jan Kubiš padl v boji na kůru kostela sv. Cyrila a Metoděje dne 18. června 1942.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt