Antonín Zimmer, podplukovník in memoriam – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Podplukovník in memoriam Antonín Zimmer 24. 1. 1914 – 15. 9. 1941

Antonín Zimmer se narodil roku 1914 v Třebenicích na Lovosicku. Až do roku 1939 pracoval jako úředník v Roudnici nad Labem, ale po okupaci, tak jako mnozí jiní, vlast opustil, protože chtěl bojovat za její svobodu. Známou cestou mnoha dalších letců se přes Polsko dostal do Francie, kterou po jejím napadení a následném rychlém zhroucení opustil na poslední chvíli lodí, plující z Bordeaux do Velké Británie. Zde se přihlásil k Britskému královskému letectvu. V září 1940 byl zařazen do výcviku pro palubní radiotelegrafisty, po jehož ukončení se ocitl u 311. československé bombardovací perutě, jejíž střední dvoumotorové bombardéry Vickers Wellington napadaly města a přístavy v Německu a na okupovaných územích. Zejména přístavy však disponovaly velmi silnou protiletadlovou obranou, tvořenou letkami nočních stíhačů, světlomety a obávaným flakem.

Letoun KX – L, jako Lady, na jehož palubě se nacházel i Zimmer, odstartoval 15. září 1941 večer k operačnímu letu ve směru na Hamburk. Letoun brzy po startu ztratil rádiové spojení s řídící věží, na základnu se nevrátil a ani z ostatních letišť a námořní záchranné služby nepřišly žádné zprávy. Po uplynutí předepsané lhůty byla celá posádka prohlášena za nezvěstnou až do zprávy Červeného kříže, která potvrzovala jejich smrt. Podle německých záznamů byl letoun zachycen světlomety a sestřelen flakem během cesty k cíli. Celá posádka zahynula, ostatky letců byly pohřbeny nejprve ve společném hrobě v Lingenu nedaleko od místa dopadu jejich stroje, později byly exhumovány a uloženy na hřbitově v Reichswaldu, kde leží vedle ostatků mnoha dalších letců RAF dodnes. Statečného letce připomínají pamětní desky na jeho rodném domě, v teplickém gymnáziu a na památníku padlých v rodných Třebenicích. V roce 1991 byl Antonín Zimmer povýšen in memoriam do hodnosti podplukovníka.

 

 

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt