Metoděj Šebela, plukovník in memoriam – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Plukovní in memoriam Metoděj Šebela 23.1. 1915 - 18. 11. 1943

 

 

Šebela se narodil v obci Bílovice nad Svitavou v okrese Brno venkov v roce 1915. Vyučil se elektromechanikem. V roce 1933 vstoupil do čs. vojenského letectva. Za mobilizace, v září 1938, sloužil u 8. pozorovací letky leteckého pluku 2. Dr. Edvarda Beneše. Po demobilizaci se stal příslušníkem Vládního vojska, ale již v té době se připravoval na odchod do zahraničního odboje.

Velmi složitou cestou přes Maďarsko, Jugoslávii a Palestinu odjel do Velké Británie, kam připlul 25. října 1940. Od července 1941 operačně létal u 311. československé bombardovací perutě. Hned dvakrát musel se svým Wellingtonem nouzově přistát, když byl zasažen německým flakem.

V noci 7. listopadu 1941 dokázal nad belgickým Roubaix vymanévrovat útoky německého nočního stíhače. Jako bombardovací pilot odlétal 41 misí v trvání 200 hodin. Během této doby byl celkem 3x vyznamenán Československým válečným křížem. Po předepsaném odpočinku a školení znovu nastoupil k 311. bombardovací peruti. To již byla ale jednotka přeložena k Pobřežnímu velitelství ( Coastal Command ). Šebela vykonal dalších 15 hlídkových a ofenzivních letů nad Atlantikem.

V sobotu 10. dubna 1943 zaútočil se svou posádkou na italskou loď Himalaya, která se snažila proklouznout spojeneckou námořní blokádou. Přestože protiletadlová palba zasáhla jeden z motorů Šebelova Liberatoru, pokračoval v útoku a zřejmě se mu podařilo plavidlo zasáhnout. Přes poškození zdárně dovedl letoun až na domovskou základnu. Za tuto akci obdržel vysoké britské vyznamenání DFC ( Distinguished Flying Cross ). Byl také povýšen do hodnosti Flying Lieutenant. Metoděj Šebela statečný a vynikají pilot se nevrátil spolu se svou posádkou z bojového letu dne 18. listopadu 1943. Jeho bombardér se patrně stal obětí německých stíhačů nad Biskajským zálivem.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt