Karel Mrázek, generálmajor v. v. – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálmajor v. v. Karel Mrázek 29. 11. 1910 – 5. 12. 1998

Československý pilot Karel Mrázek se narodil roku 1910 v Náchodě. Po maturitě se přihlásil do Školy pro důstojníky v záloze a po jejím absolvování nastoupil k letectvu. V roce 1935 absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě a  byl vyřazen jako pilot v hodnosti poručíka. O dva roky později se stal velitelem 33. stíhací letky, do března 1939 nalétal na Aviích B – 534 a dalších typech kolem 600 hodin. Krátce po okupaci odešel do Polska, zde se v Krakově přihlásil do československé zahraniční armády. Následně odplul do Francie a podepsal pětiletý závazek do Cizinecké legie.

Po vstupu Francie do války jej uvolnili pro službu v letectvu, přičemž přeškolení na francouzskou techniku absolvoval na základnách v severní Africe. Od poloviny června létal ve Francii, kde do její porážky absolvoval dva bojové lety v trvání necelých tří hodin. Po francouzské kapitulaci od jel do Velké Británie, kde jej přijali k Royal Air Force a následně přidělili k 310. československé stíhací peruti. V září 1940 se stal příslušníkem nejprve 43. a později 46. peruti. Proslul tím, že během bitvy o Británii sestřelil dva stíhací dvojplošníky Fiat CR.42 Falco italského letectva. V průběhu války mimo jiné velel 313. československé stíhací peruti a také československému stíhacímu wingu. Československé stíhače vodil do ofenzivních operací až do roku 1943. Do té doby vykonal 261 bojových letů, v nichž ve vzduchu strávil 338 operačních hodin ( z toho 93 akcí podnikl nad nepřátelským územím a v čase 143 operačních hodin ). Ve vzdušných bojích sestřelil čtyři nepřátelské letouny jistě ( z toho jeden ve spolupráci ), jeden pravděpodobně a tři poškodil.

Byl nositelem britských řádů DFC a DSO, jako první Čechoslovák absolvoval vojenskou školu RAF Staff College. Po návratu do vlasti pracoval na operačním oddělení hlavního štábu Velitelství letectva, ale v březnu 1948 byl zatčen a vyšetřován pro údajný pokus o opuštění republiky. V červnu téhož roku jej pro nedostatek důkazů propustili, degradovali na vojína a propustili z armády. V roce 1990 byl rehabilitován a povýšen na generálmajora ve výslužbě. Karel Mrázek zemřel 5. prosince 1998 v Jablonci nad Nisou.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt