Guy Gibson, podplukovník – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Podplukovník Guy Gibson 12. 8. 1918 – 19. 9. 1944

Guy Gibson.jpg

Guy Gibson se narodil v Simle v Britské Indii. Za 2. světové války se proslavil, když vedl jeden z nejefektivnějších bombardovacích útoků. Od začátku války létal u bombardovacího letectva a zakončil celkem tři operační túry. V květnu 1943 převzal velení 617. perutě, která měla shodit speciální skákací pumy sira Barnese Wallise na přehradní nádrže v Německu. Měl k dispozici osmnáct bombardérů Avro Lancester, které rozdělil do tří formací.

Gibson vedl první, při nejdůležitějším útoku na přehradní nádrže Möhne a Eder. Jako první se k přehradě přiblížil po velice obtížném letu a ačkoli svrhnul pumu přesně, přehrada nápor vydržela. Přehrada Möhne se protrhla až po čtvrtém zásahu. Ti, kdo útok přežili a odbombardovali, se vrátili na základny, ale Gibson vedl tři zbylé bombardéry, které ještě nesly bomby k přehradě Eder, která byla nakonec zničena při posledním útoku. Při této akci ztratil devět strojů. Následně byl vyznamenán Viktoriiným křížem za statečnost.

Po odpočinku, jejž trávil psaním knihy o svých zážitcích, se vrátil do aktivní služby. Podplukovník Guy Gibson se v září 1944 nevrátil z náletu na Rheydt v Porúří, když jeho letoun narazil do nízkého kopce u Steenbergenu v Nizozemí.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt