F. F. Edward Yeo - Thomas, plukovník – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Plukovník F. F. Edward Yeo – Thomas 17. 6. 1902 – 26. 2. 1964

Yeo - Thomas.jpg

Yeo – Thomas se narodil v roce 1902 v Londýně. Byl štábním důstojníkem, kterého Výbor pro zvláštní operace ( Special Operations Executive, SOE ) několikrát vyslal do Francie. Protože se zdálo, že SOE a gaullistická organizace svobodných Francouzů BCRA mezi sebou zbytečně soupeří, dostal Yeo – Thomas, který pracoval pro SOE a zároveň sympatizoval s gaullisty, úkol spojit se v Paříži s oběma organizacemi a sjednotit jejich vojenskou činnost pod ústředním vedením.

Na svoji první misi odjel v únoru 1943 do Normandie, kde měl zorganizovat maquistické hnutí. Koncem roku 1943 měl společně s Pierrem Brossolettem zkontrolovat bezpečnost podzemní sítě v Paříži a spojit se s agenty po celé francouzské metropoli.

Při plnění tohoto úkolu byl neustále sledován a šestkrát o vlásek unikl zatčení. Když se vydal na svou třetí misi, při níž měl zachránit Brossoletta, byl zadržen ráno téhož dne, kdy ho chtěl dostat z vězení. Udal ho jeho podřízený a byl zatčen, když čekal na posla v metru. Gestapo ho poté krutě mučilo. Po sérii pokusů o útěk byl převezen do koncentračního tábora Buchenwald, kde přijal totožnost francouzského leteckého důstojníka, který zamřel na tyfus. Při první příležitosti o útěk byl zadržen a umístěn v zajateckém táboře pro důstojníky. Odtud utekl a v dubnu 1945 došel na spojeneckou linii. Plukovník Edward Yeo – Thomas zemřel v Paříži v roce 1964.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt