David Stirling, plukovník – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Plukovník David Stirling 15. 11. 1915 – 4. 11. 1990

David Stirling.jpg

David Stirling se narodil v roce 1915 v Lecroptu ve Skotsku. Po evakuaci od Dunkerque byl převelen od Skotské gardy do nově založených jednotek Commandos a poslán na Střední východ, kde ho napadlo, že by mohl proniknout hluboko za nepřátelskou linii a pokusit se tam zničit nepřátelské letouny.

Získal oficiální podporu a nevelký počet mužů a zahájil sérii seskoků na nepřátelská letiště. V roce 1942 se z jeho jednotky stal pravidelný útvar zvaný Zvláštní letecká služba ( Special Air Service, SAS ). Stirling byl jmenován podplukovníkem a stal se legendou pro obě strany pouštní války, jimž byl znám jako major Fantom.

Počátkem roku 1943 ho však německá jednotka speciálně vycvičená pro boj s SAS dopadla. Stirling se nesčetněkrát pokusil o útěk a byl proto převezen do pevnosti Colditz a v rukou nepřítele zůstal až do konce 2. světové války. V době aktivní služby se zasloužil o zničení kolem 250 nepřátelských letounů a dalšího válečného materiálu. Plukovník David Stirling zemřel v roce 1990.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt