Sir John Slessor, maršál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Maršál Sir John Slessor 3. 6. 1897 – 12. 7. 1979

John Slessor.jpg

John Slessor se narodil v roce 1897 v Ranikhetu v Indii. Když vypukla 2. světová válka, působil jako ředitel plánovacího oddělení na ministerstvu letectví. V roce 1941 se ve Spojených státech zúčastnil konference důstojníků americké a britské armády, námořnictva a letectva. Konference potvrdila politiku přednostního boje proti Německu. Poté se Slessor stal velitelem 5. bombardovací skupiny RAF.

V roce 1942 se ujal nové funkce zástupce náčelníka štábu letectva a zúčastnil se všech velkých spojeneckých konferencí. V roce 1943 řídil Pobřežní velitelství RAF a spolupracoval s Královským námořnictvem a americkými jednotkami při intenzivní snaze o porážku německých ponorek v Atlantiku. Jak se ukázalo, zásadní roli zde sehrálo použití letadel.

Konvoje, které doprovázela letadla, napadaly ponorky jen výjimečně, protože nemohly operovat ve vlčích smečkách a protože letouny při útocích na ponorky neřízenými raketami dosahovaly velkých úspěchů. Vítězství v tomto boji bylo nezbytně nutné pro udržení námořních komunikací a pro vylodění Spojenců ve Francii. V lednu 1944 se Slessor stal vrchním velitelem RAF ve Středomoří a zástupcem vrchního velitele spojeneckých leteckých sil. Ve funkci zástupce vrchního velitele se v srpnu 1944 podílel na vylodění v jižní Francii. Maršál John Slessor zemřel v nemocnici RAF ve Wroughtonu v roce 1979.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt