Leopold Amery – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Leopold Amery 22. 11. 1873 – 16. 9. 1955

Leopold Amery.jpg

Leopold Amery se narodil v roce 1873 v Gorakhpuru v Britské Indii. Byl blízkým přítelem Winstona Churchilla a patřil k parlamentní skupině, která se od samého počátku stavěla proti Chamberlainově politice appeasementu. V roce 1929 zastával vládní úřad, ale cítil, že by mohl mít větší vliv v parlamentu, kde by mohl volně vyjadřovat své názory. Byl zastáncem zbrojení a vůči Chamberlainovi byl velice kritický. Dne 7. května 1940 byl zaznamenán jeho slavný výbuch během debaty o vládním přístupu k německé invazi do Norska. Tehdy se na Chamberlaina obrátil s úplně stejnými slovy, jež kdysi použil Oliver Cromwell vůči Dlouhému parlamentu ( doslova uvedl: „ Sedíte tu už příliš dlouho na to, kolik dobrého jste udělal. Odejděte, říkám, ať s vámi skoncujeme, ve jménu Božím.“ ).

Několik dní nato se Winston Churchill stal ministerským předsedou a Amery byl jmenován ministrem pro Indii a Barmu. V roce 1941 dohlížel na vojenský výcvik v Indii a tváří v tvář japonské hrozbě sestavil v únoru 1942 zvláštní výbor pro Indii, který měl být Churchillovým poradním orgánem. Ve své funkci zůstal až do konce války, kdy se přihlásil k myšlence Britského společenství národů. Ve volbách v roce 1945 patřil k předním konzervativcům, kteří ztratili svá křesla. Leopold Amery zemřel v Londýně v roce 1955.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt