Sir Trafford Leigh Mallory, hlavní maršál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

                                    

Hlavní maršál Sir Trafford Leigh – Mallory 11. 7. 1892 – 14. 11. 1944

sirTrafford Leigh-Mallory.jpg

Leigh – Mallory se narodil v Mobberleyi v roce 1892. Na počátku 2. světové války velel 12. stíhací skupině, která zodpovídala za obranu střední Anglie a lodních tras u východního pobřeží. Při bitvě o Británii byl zastáncem strategie velkého wingu. Strategie spočívala v útocích na německé bombardéry velkými formacemi svých vlastních stíhaček. Vrchní velitel Fighter Command Dowding a velitel 11. skupiny v jižní Anglii sir Keith Park byli proti této strategii a vedli s Leigh – Mallorym ostré spory.

V prosinci 1940 se stal velitelem 11. skupiny a společně s maršálem Williamem Douglasem, který byl velitelem stíhacího letectva, zahájil se stíhacím letectvem ofenzívu. V listopadu 1942 byl jmenován velitelem stíhacího letectva a v roce 1943 vrchním velitelem spojeneckých vzdušných sil pro nadcházející invazi do Evropy.

Opět se však dostal do sporů, protože chtěl mít kontrolu nad britským i americkým strategickým bombardovacím letectvem, avšak maršál Arthur Harris a generál Carl Spaatz trvali na tom, že budou operovat nezávisle. Leigh – Mallory nejvíce přispěl k operaci Overlord svým plánem, v němž obhajoval intenzivní bombardování německých komunikací před samotným vyloděním. Ve své funkci se osvědčil a 9 000 letounů, které spadaly pod jeho velení, paralyzovaly německou Luftwaffe i značnou část železnic a silnic ve Francii. V listopadu 1944 byl Leigh – Mallory jmenován vrchním velitelem v jihovýchodní Asii, ale cestou na své nové působiště zahynul spolu s manželkou při letecké nehodě.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt