Sir Brian Horrocks, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Sir Brian Horrocks 7. 9. 1895 – 4. 1. 1985

Brian Horrocks.jpg

Brian Horrocks se narodil v roce 1895 v Ranikhetu v Indii. Horrocks velel praporu u 3. divize generála Montgomeryho, později velel brigádě a nakonec divizi v Montgomeryho armádním sboru. Ten ho považoval za jednoho z nejlepších velitelů armádního sboru, kteří bojovali za 2. světové války. V srpnu 1942 po jmenování Montgomeryho velitelem 8. armády byl Horrocks jmenován velitelem XIII. armádního sboru, se kterým se účastnil zářijových bojů u Alam Halfy a El – Alameinu.

V listopadu byl jmenován velitelem X. sboru, se kterým se v prosinci účastnil bitvy u Agheily a v březnu 1943 se s ním významně podílel na vítězství u Maretu. V dubnu 1943 byl Horrocks dočasně převelen k 1. britské armádě, kde v čele sboru řídil 6. května útok na Tunis.

Po spojenecké invazi v Normandii ( červen 1944 ) převzal 4. srpna 1944 velení XXX. sboru, se kterým se podílel na porážce německých jednotek a jejich následného obklíčení u Falaise. Později postupoval severní Francií, 3. září osvobodil Brusel a o den později i Antverpy. Jeho sbor byl součástí spojenecké operace Market Garden v září 1944 a útočil směrem na Eindhoven a Nijmegen. Svého hlavního cíle, mostu u Arnhemu, však sbor nedosáhl. Horrocks později v čele sboru útočil v severním Německu. Byl to vynikající velitel a své jednotky vedl schopně a energicky. Generálporučík Brian Horrocks zemřel v roce 1985 v Chichesteru.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt