Miles Dempsey, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Miles Dempsey 15. 12. 1896 – 5. 6. 1969

Miles Dempsey.jpg

Miles Dempsey se narodil v roce 1896 v New Brightonu. V roce 1940 velel v obklíčeném Dunkerque 13. pěší brigádě, která byla součástí Britského expedičního sboru. Díky svým vynikajícím organizačním schopnostem byl v červnu příštího roku vybrán, aby vytvořil novou obrněnou divizi. Poté byl jmenován velitelem XIII. armádního sboru v Montgomeryho 8. armádě a na Montgomeryho udělaly záhy dojem jeho schopnosti. Montgomery ho vylíčil jako vojáka, který dokáže popsat podle mapy tak živě cizí terén, že pro posluchače vytvoří autentický obraz.

Dempsey velel svému XIII. armádnímu sboru po vylodění v řadě obtížných bojů na Sicílii a později v Itálii. Byl tak úspěšný, že byl povýšen a při vylodění v Normandii velel 2. britské armádě. Choval se klidně a skromně a velitele svých armádních sborů držel pevně pod kontrolou. Jeho armáda se vylodila na úsecích Gold, Juno a Sword a i když svého cíle ( dobytí Caen ), nedosáhla, vytvořila průlom v německém Atlantickém valu.

V následujících dnech vázala bojem silné nepřátelské tankové formace, čímž umožnila později Američanům, aby ve dnech 25. – 31. července 1944 provedli průlom německé fronty. Dempseyho armáda bojovala u Falaise a poté se přehnala přes severní Francii a 3. září 1944 osvobodila belgický Brusel. Poté se podílela na operaci Market Garden. Její postup nebyl bohužel příliš energický a nepodařilo se jí dorazit včas k britským výsadkářům v Arnhemu. V roce 1945 útočila jeho armáda v severním Německu. Po německé kapitulaci byl Dempsey jmenován vrchním velitelem spojeneckých pozemních sil v jihovýchodní Asii. Zemřel v roce 1969 v Yattendonu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt