Frederick Browning, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Frederick Browning 20. 10. 1896 – 14. 3. 1965

Frederick Browning.jpg

Frederick Browning se narodil v Kensingtonu v roce 1896. Byl průkopníkem v používání a výcviku vzdušných výsadkových jednotek. Využil svých zkušeností, které získal jako výsadkář a pilot kluzáku a vytvořil plány na využití výsadkových jednotek, které však narazily na silný odpor ministerstva letectví. Do roku 1941 se mu nicméně podařilo přesvědčit řadu lidí blízkých Winstonovi Churchillovi a byl přeložen od gardového pluku s rozkazem vytvořit výsadkovou brigádu. Poté, co vycvičil tři parašutistické a jednu vzdušně výsadkovou brigádu, stal se Browning v dubnu 1943 generálmajorem vzdušných výsadkových sil.

V září 1944 dostal Browning konečně příležitost vyzkoušet své jednotky, které se měly podílet na operaci Market Garden. Útok měl zajistit dobytí mostů a další postup směrem k Rýnu. Jako Breretonův zástupce zodpovídal Browning za pozemní operace. Velel 1. vzdušnému výsadkovému sboru, který měl dobýt most v Arnhemu. Počet německých jednotek v oblasti byl však podceněn. Záhy po vysazení ztratila 1. vzdušná výsadková divize spojení s velitelským stanem a nemohla jej informovat o aktuálním stavu. Vlivem špatného počastí také začal váznout přísun materiálu a posil.

Divize proto musela záhy čelit značné přesile a i když bojovala velmi statečně, byla donucena k ústupu. Z 10 000 mužů vysazených do oblasti se jich do spojeneckých linií vrátila jen asi třetina. I přes neúspěch této operace dokázaly vzdušně výsadkové jednotky, že jsou při důkladném plánování schopny dobýt velké územní celky. Browningovým mužům se dostalo velké chvály a Browning sám byl uznáván jako houževnatý velitel. Koncem války byl jmenován náčelníkem štábu u lorda Mountbattena na Dálném východě. Generálporučík Frederick Browning zemřel v Menabilly v Cornwallu v roce 1965.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt