Sir George Giffard, generál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generál Sir George Giffard 27. 9. 1886 – 17. 11. 1964

George Giffard.jpg

Giffard se narodil v roce 1886 v Engelfield Greenu. Na začátku války velel britským jednotkám v západní Africe. Byl expertem na africké záležitosti a byl jmenován náměstkem ministra války. Krátce sloužil pod generálem Wavellem na Středním východě, ale poté byl převelen právě do západní Afriky, kde měl sebrat, vycvičit a zformovat západoafrické jednotky. Když pominula hrozba Osy vůči západní Africe, byl Giffard na Wavellovu žádost převelen do Indie, kde působil jako vrchní velitel Východní armády. Jeho hlavním úkolem bylo organizovat jednotky pro ofenzívu v Barmě, kde se musel potýkat se značnými logistickými problémy.

Komunikační síť v Assamu byla primitivní a bylo třeba vypracovat techniku zásobování pozemních sil ze vzduchu. V srpnu 1943 bylo založeno Velitelství pro jihovýchodní Asii ( SEAC ) a Giffard se stal vrchním velitelem 11. armádní skupiny.

Měl na starosti veškeré pozemní síly, které se měly podílet na barmské ofenzívě a na leden 1944 začal plánovat ofenzívu na Arakan. Generál Stillwell, který podléhal jeho velení, měl vést útok a znovu obsadit Myitkyinu, avšak mezi Giffardem a Stilwellem došlo ke střetu a Stilwell odmítl pod Giffardovým velením sloužit. Nejvyšší velitel SEAC lord Mountbatten situaci vyřešil tím, že Giffarda propustil, avšak Giffard musel ve své funkci zůstat ( období japonského útoku na Kohimu a Imphál ) až do doby, kdy ho v listopadu 1944 přijel vystřídat generál Oliver Leese. Generál George Giffard zemřel ve winchesterské nemocnici v roce 1964.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt