Sir Bruce Fraser, admirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Admirál Sir Bruce Fraser 5. 2. 1888 – 12. 2. 1981

sir Bruce Fraser.jpg

Fraser se narodil v roce 1888 v Actonu. Začátkem války působil ve štábních funkcích v admiralitě. Zde mimo jiné pomáhal při koordinaci akce proti bitevní lodi Bismarck. Později v roce 1943 se stal velitelem Domácího loďstva ( Home Fleet ). Byl velitelem eskadry, která zaútočila na další německou bitevní loď Scharnhorst a potopila ji.

Dne 25. prosince 1943 byl Scharnhorst, kterému velel kontraadmirál Bey, s pěti torpédoborci vyslán do bleskového útoku na spojenecký konvoj JW 55B u Severního mysu. Konvoj chránily tři křižníky, s nimiž se německá bitevní loď opakovaně utkala. Mezitím se podařilo Fraserovu svazu odříznout Scharnhorstu ústupovou cestu a přinutit jej k nerovnému boji, ve které byla německá loď dělostřelbou a torpédy potopena. Z celé posádky se zachránilo jen 36 mužů.

V roce 1944 byl Fraser povýšen na admirála, stal se vrchním velitelem východního loďstva a zúčastnil se některých námořních operací proti Japoncům. Dne 2. září 1945 podepsal jako zástupce Velké Británie na palubě americké bitevní lodi Missouri v Tokijském zálivu japonskou kapitulaci. Admirál Bruce Fraser zemřel v roce 1981 v Londýně.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt