Sir Bertram Home Ramsay, admirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Admirál Sir Bertram Home Ramsay 20. 1. 1883 – 2. 1. 1945

Bertram Ramsay.jpg

Bertram Ramsay se narodil roku 1883 v Londýně. V době 2. světové války byl již ve výslužbě. Rezignoval roku 1935, když se jako náčelník štábu Home Fleet nepohodl s vrchním velitelem, admirálem sirem Rogerem Backhousem, který mu svévolně zasahoval do věcí, jež byly v jeho působnosti. Na začátku 2. světové války byl jmenován vlajkovým důstojníkem velícím v Doveru jakožto operační základně loďstva. Tak se stalo, že měl sedmapadesátiletý Ramsay v květnu až červnu 1940 na krku odpovědnost za jednu z nejdůležitějších akcí 2. světové války – operaci Dynamo, nebo – li evakuaci spojeneckých vojáků z kontinentu do Velké Británie po bleskové porážce Francie. Ramsayovi a jeho štábu se podařilo zorganizovat tento maximálně složitý úkol s velkým úspěchem. Přestože se původně předpokládalo, že bude možné takto zachránit nanejvýš 45 000 mužů, skutečný počet dosáhl asi 340 000 vojáků.

I po operaci Dynamo, která významně přispěla k jeho vynikající pověsti v Královském námořnictvu, zůstal Ramsay do dubna 1942 ve své funkci v Doveru, kde se musel vyrovnávat se značnými problémy souvisejícími s hrozbou německé invaze. Jako již zkušený odborník na obojživelné operace byl na jaře 1942 přeložen do funkce námořního velitele invaze do Evropy, ale vzhledem k odložení operace Overlord se v srpnu téhož roku stal zástupcem spojeneckého námořního velitele při operaci Torch a v březnu 1943 velel při operaci Husky jedné ze dvou flotil převážejících v červenci roku 1943 spojenecká vojska na Sicílii.

 Od října 1943 byl spojeneckým námořním velitelem odpovědným za operaci Neptun v rámci operace Overlord, za jejíž brilantní realizaci si zasloužil nehynoucí slávu. Rozkazy vydané admirálem Ramsayem jako spojeneckým námořním velitelem invaze měly 1 000 stran a týkaly se nejen vyloďovacích člunů, ale i jejich doprovodu, kladení min, krycích sil a bombardovacích lodí. Součástí operace Neptun bylo vybudování podmořského ropovodu Pluto a plovoucích skládacích přístavů Mulberry. Přes svou obrovskou komplexnost byla operace Neptun velice úspěšná a do jejího ukončení 24. června 1944 zajistila vysazení 715 000 mužů a 250 000 tun zásob na francouzské pobřeží. Bohužel to byl téměř jeho poslední příspěvek k dějinám 2. světové války. Dne 2. ledna 1945 admirál Sir Bertram Ramsay zahynul při leteckém neštěstí ve Francii u Toussus – le – Noble cestou z Londýna do Bruselu, kde se měl sejít s generálem Montgomerym.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt