Belgický král Leopold III. – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Belgický král Leopold III. 3. 11. 1901 – 25. 9. 1983

Leopold III.jpg

Leopold III. se narodil v roce 1901 v Bruselském regionu. Když 10. května 1940 napadlo nacistické Německo Belgii, král Leopold převzal velení belgické armády a požádal o pomoc své spojence, kteří měli posílit svými oddíly belgické jednotky. Po dvou týdnech těžkých bojů, kdy byla belgická vojska zablokována na severovýchodě země, rozhodl se Leopold 28. května 1940 kapitulovat. Armáda, obyvatelstvo a vláda vedená ministerským předsedou Pierlotem byla proti takovému přijetí porážky a prohlásila královu kapitulaci za nezákonnou. Bylo však příliš pozdě a nebylo ji možné vzít zpět.

Němci Leopolda uvěznili v paláci Laeken poblíž Bruselu. Leopold si poté ještě více znepřátelil vlastní národ, když po dobu války uzavřel morganatický sňatek. Po úspěšné invazi a následném postupu spojeneckých armád do Belgie v roce 1944 byl král odvezen v doprovodu jednotek Wehrmachtu do Německa, kde ho roku 1945 osvobodili Američané. Belgičané pak nedovolili Leopoldovi vrátit se na trůn a dokonce mu až do roku 1950 nepovolili ani návrat do své země. Leopold III. zemřel v roce 1983 ve Waluve – Saint Lambert.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt