Andrée de Jonghová – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Andrée de Jonghová 30. 11. 1916 – 13. 10. 2007

Andrée de Jonghová.jpg

Andrée de Jonghová se narodila v roce 1916, v době zuřící 1. světové války, v Schaerbeeku. Tato dcera belgického učitele pomáhala za 2. světové války z okupované Belgie organizovat útěkovou rasu Comet Line, kterou využívali váleční zajatci. Zorganizovala řetězec zprostředkovatelů z Bruselu přes Paříž do španělského Bilbaa a poté dál až do Gibraltaru. V srpnu 1941 se objevila na britském konzulátu v Bilbau s britským vojákem a dvěma Belgičany a poté touto cestou přicházeli pravidelně utečenci. Poprvé ji gestapo vyslýchalo v roce 1941, když vypsalo odměnu za dopadení jejího otce, který byl o rok později zadržen a nakonec i popraven.

V květnu 1942 přesunula Jonghová ústředí své organizace do Paříže a dále pomáhala válečným zajatcům, avšak na jaře roku 1943 byla zatčena na hranici se Španělskem. Následně byla převezena do pařížské věznice Fresnes a poté do koncentračního tábora v Německu, však gestapo nikdy neodhalilo, jak významnou roli sehrávala při provozování únikové trasy Comet Line, ačkoli nechalo popravit třiadvacet osob, které pomáhaly při jejím provozu. De Jonghová tak 2. světovou válku přežila a posléze se starala o malomocné v etiopské Addis Abebě. Tato nesmírně statečná a obětavá žena zemřela v roce 2007 ve Wolune Saint Lambert.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt