John Curtin – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

John Curtin 8. 1. 1885 – 5. 7. 1945

John Curtin.jpg

John Curtin se narodil v Creswicku v roce 1885. Od roku 1941 až do doby krátce před koncem 2. světové války byl australským ministerským předsedou. Jako vůdce australské Labouristické strany byl na počátku války proti branné povinnosti a odolával nabídkám ke vstupu do národní vlády. V říjnu 1941 odstoupila vláda premiéra Faddena a Curtin se jako vůdce opozice většinou jednoho hlasu dostal k moci. Okamžitě zjistil, že bude muset zvýšit počet odvedenců, protože Austrálie vyhlásila po útoku na Pearl Harbor Japonsku válku.

Z tohoto hlediska začal přeorientovávat australskou zahraniční politiku a stal se neochvějným zastáncem partnerství s USA. Jeho vztahy s Winstonem Churchillem byly problematické a docházelo ke sporům ohledně nedostatečné britské námořní pomoci na Dálném východě. Curtin byl zastáncem leteckých sil a americkému generálu MacArthurovi poskytl plnou podporu.

V roce 1942 kdy se Austrálie obávala japonské invaze, se stal ministrem obrany ve vlastním kabinetu, ale když hrozba pominula, vzdal se tohoto úřadu a věnoval se více diplomacii a poválečné situaci. Byl populární postavou a v roce 1943 dovedl Labouristickou stranu k volebnímu vítězství. V listopadu 1944 však onemocněl a v červenci 1945 v Canbeřře zemřel.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt