Strava posádek československého opevnění – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Strava posádek československého opevnění

Neméně důležitý úkol, který muselo Ředitelství opevňovacích prací ( ŘOP ) vyřešit, představovalo stravování posádek. Zatímco koncepce lehkého opevnění obsazeného polní armádou vzhledem k nepočetným posádkám a malým rozměrům objektů nepředpokládala kromě železných zásob na tři dny průběžné zásobování, u pěchotních srubů byla požadována čtrnáctidenní soběstačnost.

Do objektů byla sice denně donášena teplá strava ve várnicích, ale bylo jasné, že přímo v objektech musí být uložena vhodná dávka potravin, neboť i uvažované kuchyně v plánovaných, ale nerealizovaných železobetonových objektech velitelů rot se nacházely příliš v týlu. Problém byl řešen minimálně od října 1935, kdy padlo rozhodnutí přímo v objektech skladovat potraviny v hermeticky uzavřených bednách. Po zkouškách v cvičném objektu CE v roce 1936 z jídelníčku vypadl vepřový bůček se zelím, který mužstvo odmítalo jíst, slanina, salámy a taliány, které byly vyhodnoceny jako příliš slané. Z polévek se nejvíce osvědčila houbová, gulášová, bramborová, čočková, dršťková a hrachová s rýží.

( Improvizovaná kuchyňka v objektu čs. opevnění )

V prosinci 1936 byla na muže a den navržena následující skladba potravin: 80 g kávovinových konzerv ( 2 dávky po 40 g ), 500 g sucharů, polévková konzerva v kostce a masový příkrm. V dávce na čtrnáct dní byly plánovány následující polévky: 3 dršťkové, hrachová s rýží, 2 čočkové, hrachová, 2 bramborové, 4 gulášové a houbová. Masový příkrm na čtrnáct dní obsahoval následující konzervy: 4 hovězí po 200 g, 2 vepřové po 200 g, 2 játrové paštiky po 250 g, 2 konzervy vepřového rizota po 250 g, 2 frankfurtské párky po 250 g, 2 uzené masa s fazolemi a kroupami po 250 g. Denní přídavky obnášely 50 g čokolády, 5cl rumu, 60 g cukru, 1 g kyseliny citronové, 2 kusy okurek, 100 g ovocného kompotu, 10 g soli, 5 g mýdla a 10 g svíček.

Na čtrnáct dní připadly na osobu tři krabičky zápalek. Podle předpisu H – V – 6 fasovalo mužstvo 20 cigaret Zora ( původně Vlasta ) nebo 25 g dýmkového tabáku nebo tři doutníky. Rotmistr měl nárok na cigarety Memfis a důstojník na cigarety Egypt a také doutníky byly lepší značky Kuba. Poměr byl stanoven na 80 % kuřáků cigaret a po 10 % kuřáků dýmky a doutníků. Dne 7. 5. 1937 začalo balení srubové dávky potravin pro úsek Moravská Ostrava ( MO ), která se měla do opevnění dostat v srpnu nebo září. V první fázi se jednalo o 8 400 bedniček s níže uvedeným seznamem.

Srubová dávka pro úsek Moravská Ostrava z roku 1937 na 14 dní

den

polévka

hlavní jídlo

kompot

balení a přídavky

1

hrachová

hovězí guláš

švestkový

 

Každá bednička obsahovala: 5 dávek sucharového chleba, 10 dávek kávovinových konzerv, čaj, cukr, kyselinu citronovou, sůl, čokoládu. Kromě hovězí flíčkové polévky balené v konzervě byly ostatní polévky ve formě slisovaných kostek.

 

2

houbová

hašé

švestkový

3

hrachová

vepřový guláš

hruškový

4

dršťková

uzené s kroupami

švestkový

5

flíčková

hovězí a vepřové rizoto

hruškový

6

nudlová

hovězí guláš

švestkový

7

flíčková hovězí

játrová paštika

hruškový

8

nudlová

hovězí guláš

švestkový

9

flíčková

hašé

hruškový

10

dršťková

uzené s kroupami

švestkový

11

nudlová

vepřový guláš

hruškový

Zvlášť byly baleny:

Svíčky, sirky, mýdlo, kuřivo, rum a nakládané okurky.

12

flíčková hovězí

játrová paštika

švestkový

13

dršťková

hovězí guláš

hruškový

14

flíčková hovězí

hovězí a vepřové rizoto

hruškový

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt